You are currently viewing Jak osiągnąć zamierzone cele?

Jak osiągnąć zamierzone cele?



Inspiracją do dzisiejszego wpisu była konferencja: Psychodietetyka w praktyce. Przez mózg do żołądka. Organizowana przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej i Gdański Uniwersytet medyczny, której byłam uczestniczką.

Konferencja dotyczyła bardzo ważnych kwestii związanych z pracą z pacjentem/ klientem, a mianowicie psychodietetyki. Temat szalenie ważny, a ja na początku mojej pracy w ogóle sobie z tego nie zdawałam sprawy. Myślałam, ze skoro pacjent umawia się na wizytę, przychodzi do mnie do gabinetu, płaci za wizytę i jadłospis to chce się zmienić, jest zmotywowany. Spójrzcie ile wysiłku w to włożył. Niestety sprawa nie jest taka prosta. I o tym właśnie była ta konferencja. Jak rozmawiać z pacjentem, jak motywować i pomagać mu osiągnąć te cele.

 

Motywacja

 

Czym jest motywacja? Jest wiele definicji motywacji. Mi bardzo spodobała się ta pokazana na konferencji przez p. Magdalenę Pryczkowską:

Motywacje jest tym większa im większe jest prawdopodobieństwo sukcesu i bardziej wartościowa (dla nas) nagroda. Długi czas oczekiwania i impulsywność sprawiają , że motywacja maleje.

 

I pamiętaj, jeśli twoja motywacja wiąże się z pokazaniem innym, że potrafisz to może szybko się okazać , że trudno będzie ci osiągnąć cel. Co innego gdy robisz to dla siebie (motywacja wewnętrzna) dla swojego zdrowia, samopoczucia itd. Dlatego warto pomyśleć o celu w kontekście korzyści dla siebie samej, co ja z tego będę miała? Co się zmieni w moim życiu, gdy osiągnę cel?

 

Jak zatem określić cel, aby osiągnąć sukces?

 

I tutaj też psycholodzy przychodzą z pomocą , a dokładniej z koncepcją : SMARTER. Odnosi się to nie tylko do odchudzania, tak samo możemy podejść do osiągnięcia innych celów osobistych i zawodowych.

 

Cel powinien być:

 

S – sprecyzowany (określasz jasno i dokładnie co jest twoim celem)

 

M – mierzalny

 

A – atrakcyjny ( dla nas)

 

R – realny (czyli możliwy do osiągnięcia)

 

E – ekscytujący

 

R – zapisany

 

Musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć i niech to będzie coś atrakcyjnego i ekscytującego dla Ciebie. Musi być to coś co da się zmierzyć, abyś wiedziała czy Ci się udało czy nie. Realność, a więc prawdopodobieństwo sukcesu też sprzyja motywacji (patrz wyżej). A zapisanie to już inna bajka. Zrób doświadczenie: Zapisz sobie swój cel na malutkiej karteczce i zastanów się nad uczuciami związanymi z tym co napisałaś, czy ten cel jest ważny, atrakcyjny, czy uda ci się go osiągnąć. A teraz weź dużą kartkę (minimum A4, najlepiej jeszcze większą), kolorowy flamaster i zapisz jeszcze raz swój cel, podkreśl go. Co teraz o nim myślisz? Od tej pory przynajmniej raz dziennie przypominaj sobie o tym celu, możesz powiesić go gdzieś w widocznym miejscu i codziennie rano czytać go. Przygotuj sobie też Kartę Korzyści. Spisz co się poprawi w twoim życiu dzięki temu, że osiągniesz swój cel. O tej kartce też pamiętaj i czytaj sobie ją często.

 

Kroki do osiągnięcia celu. Mini cele.

 

To kolejna rzecz, która może bardzo ułatwić osiągnięcie wymarzonego celu. Jeśli Twój duży, ambitny cel rozłożysz na małe cele/kroki to droga do osiągnięcia sukcesu będzie łatwiejsza. Jeśli chcesz schudnąć np. 10 kg, zastanów się co musisz zrobić aby to osiągnąć? Ustal 2-3 mini cele na najbliższy tydzień np.

 

zacząć więcej się ruszać:

-wyjdę z dziećmi na spacer

-zapiszę się na siłownię

-30 min aktywności fizycznej codziennie (spacer/rower/siłownia/łyżwy/basen)

-zrezygnuję z samochodu i pójdę pieszo do pracy

-zamiast serialu poćwiczę itd.

 

lepiej się odżywiać:

-zrezygnuję z fast-foodów

-umówię się na wizytę u dietetyka

-będę zjadać 5 porcji warzyw i owoców dziennie

-ograniczę słodycze

-zamienię pieczywo białe na pełnoziarniste

-zaplanuję posiłki/zakupy itd.

 

Znajdź osobę/ grupę, która będzie Cię motywowała.

 

Nikt z nas nie jest samotną wyspą. Wsparcie otoczenia jest bardzo ważne. Czasami potrzebujemy kogoś kto pociągnie nas za rękę, pokaże drogę do celu lub po prostu będzie szedł obok. Może być to osoba mająca podobny cel do osiągnięcia, z którą możemy wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie motywować swoimi małymi sukcesami. Może to być trener/dietetyk/psychodietetyk, który nakieruje nas na właściwa drogę, będzie motywować i pomagać wspólnie określać cele i pokaże drogę do osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

 

NOWY ROK NOWA JA

Chcesz zmienić swoje nawyki, zgubić zbędne kilogramy, a może wprowadzić zdrowy tryb życia? Masz postanowienia noworoczne? Pomogę Ci je wprowadzić w życie! Zapisz się na kurs NOWY ROK NOWA JA!

Udostępnij

Dodaj komentarz