You are currently viewing Muszę, powinnam, a może chcę?
mogę, chcę , wybieram

Muszę, powinnam, a może chcę?

Muszę iść do pracy, muszę ugotować obiad, muszę iść do fryzjera, muszę posprzątać…

A kto Ci każe to robić?

Często słyszę nie mogę tego, bo muszę… Nie mogę iść na siłownie/do kina/odpocząć, bo muszę/powinnam zająć się dziećmi/posprzątać/ugotować obiad. Kiedyś też tak myślałam i dziś też czasem sobie tak myślę. I zaraz pytam: muszę czy chcę? Dlaczego to robię?

muszę powinnam

Muszę i powinnam to bardzo mocne słowa, które powodują paradoksalnie bezsilność. W konsekwencji odbierają wolność i zabijają radość. Muszę iść do fryzjera. I tak przyjemna czynność staje się przymusem, a jak jeszcze nie zarezerwowałaś wizyty to dochodzą wyrzuty sumienia.

Mówiąc muszę/powinnam świadomie lub nie, staram się zadowolić innych, dostosować się do norm i oczekiwań społecznych oraz kulturowych. W związku z tym pojawiają się przekonania, że dobra żona powinna ugotować obiad/posprzątać/ wstaw co chcesz. Kobieta powinna dbać o siebie/znaleźć męża/ znowu wstaw co chcesz.

Muszę/ powinnam staje się często wymówką by nic nie zmieniać. Ponieważ to nie ja decyduję o moim życiu. Można sobie wtedy ponarzekać na rzeczywistość i nic nie robić. Oddajesz wtedy kontrolę nad swoim życiem okolicznościom, zewnętrznym czynnikom.

Odzyskaj wolność. Wszystko co robisz w życiu to Twój wybór, również dostosowanie się do norm społecznych i uleganie presji innych. Pamiętaj każdy z nas ma wolną wolę, może decydować o sobie.

chcę mogę wybieram

Czy na prawdę muszę? A może chcę? Może: chcę chodzić do pracy by mieć pieniądze na jedzenie i przyjemności. Chcę pójść do fryzjera bo lubię. Chcę schudnąć by odzyskać zdrowie.

I tu pojawiają się ważne pytania: Dlaczego? Co chce przez to osiągnąć? Po co to chce zrobić? Co mi to da? A co jeśli tego nie zrobię?

To niesamowite jak zmiana muszę na chcę czy mogę dodaje energii. Dodatkowo zmienia nasze nastawienie, zwiększa motywację. To przejęcie kontroli daje siłę. I przede wszystkim to właśnie wybory w zgodzie ze sobą dają motywację.

zamień muszę na chcę

Na koniec mam dla Ciebie zadanie. Spisz na kartce w pierwszej kolumnie wszystko co do tej pory sądziłaś, że musisz robić. Każdą czynność zaczynaj zapisywać od słowa muszę … Teraz zastanów się, które z tych rzeczy chcesz robić. W drugiej kolumnie zapisz chcę … i wypisz wszystko co chcesz robić.

Jeśli nadal pozostało kilka pozycji w kolumnie „muszę” to polecam Ci zapoznać się z tym artykułem na temat przekonań: Co cię blokuje. Jak pokonać niewspierające myśli.

Brakuje Ci motywacji? Pobierz mojego bezpłatnego mini e-booka! 4 sposoby na zmotywowanie się.

Dodaj komentarz