Co zrobić by Twoja dieta dodawała Ci energii, witalności? Mam dla Ciebie kilka małych kroków, które znacznie poprawią Twój jadłospis.
- Formularze jedzeniowe.
Żeby coś naprawić, trzeba wiedzieć co nie działa. Do tego świetnie sprawdzą się formularze jedzeniowe. Zasada jest prosta. Zapisujesz co jesz, o której, czy się najadłaś czy byłaś głodna, jakie myśli, emocje Ci towarzyszyły. Po tygodniu lub dwóch będziesz wiedziała z czym masz największy problem.
2. Szklanka wody na nocnym stoliku.
Taka szklanka wody o poranku potrafi zdziałać cuda. Nasz organizm wykonuje ciężką pracę w czasie gdy my śpimy. Zużywa do tego sporo wody. Daj mu wytchnienie i szklankę wody.
3. Regularne posiłki.
3, 4 a może 5? To zależy od Ciebie (wypełniając formularze jedzeniowe będzie Ci łatwiej zauważyć, ile posiłków potrzebujesz, by czuć się dobrze). Ważne, aby wprowadzić regularność. Po paru dniach łatwiej przewidzisz kiedy będziesz głodna. Trawienie to skomplikowany proces, dzięki regularności Twój organizm będzie mógł się przygotować na nadchodzący posiłek.
4. Pełne ziarno
Stopniowo zamieniaj produkty oczyszczone, z białej mąki na te z pełnego ziarna. To w łusce znajduje się najwięcej witamin i minerałów. Jedząc te same produkty możesz dużo lepiej odżywić swój organizm. Nie musisz rezygnować z chleba czy makaronu, wystarczy mała zmiana. Dodatkową korzyścią jest błonnik, dzięki któremu będziesz dłużej najedzona.
5. Jedz kolorowo
Warzywa i owoce to niesamowite źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. To one sprawią, że twoja skóra i włosy nabiorą blasku. Do tego mają bardzo mało kalorii. Same plusy. Zjadaj co najmniej 1 porcję (1 jabłko/pomidor/ 1/2papryki itd.) do każdego posiłku.
6. Mniej soli.
-zabierz solniczkę ze stołu
-używaj aromatycznych ziół
-czytaj skład
7. Orzechy/ nasiona/ pestki
Kolejne źródło witamin i minerałów. To co je wyróżnia to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Posyp nimi sałatkę lub dodaj do porannego musli.
8. Mniej cukru.
-zamień słodycze na owoce i orzechy
-zamień słodkie napoje na wodę lub herbatę
-czytaj skład
9. Pieczenie, duszenie, gotowanie zamiast smażenia i grillowania.
Prosta zmiana, dzięki której Twoje potrawy będą dużo zdrowsze, bez rakotwórczych substancji.
10. Oswój strączki.
Strączki to doskonałe źródło białka i innych dobroczynnych składników. Z powodzeniem mogą zastąpić produkty odzwierzęce. Dodaj soczewicę do gulaszu lub ciecierzycę do spagetti zamiast mięsa. To będzie dobra zmiana.
11. Tłuszcz.
Nie każdy tłuszcz jest zły. Uważaj na tłuszcze zwierzęce, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Ogranicz tłuste sery, wędliny, kiełbasy. Zastąp je chudymi serami, drobiem, strączkami lub zrezygnuj z nich.
12. Nie chodź na „głodnego do sklepu”
To chyba podstawowa zasada zdrowego odżywiania 😉 Warto jeszcze przygotować listę zakupów.
Całkiem sporo tych zasad. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz, a nawet nie powinnaś od razu wszystkich wprowadzać. Jestem zwolenniczką małych kroków. Zacznij od 1 lub 2 punktów i wprowadzaj je przez tydzień, a nawet dwa. Kiedy już wejdą ci w krew, wprowadzaj kolejne. Za pół roku będziesz zadziwiona jak bardzo zmieniła się Twoja dieta!