Dzisiaj zajmiemy się problemem otyłości. Zacznijmy od tego, że otyłość jest chorobą i to chorobą ogólnoustrojową. W ponad 95% jest prostym następstwem nadmiaru pobieranej z pożywienia energii, energia nie wydatkowane przez organizm gromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej. Sprzyja temu przede wszystkim dzisiejszy styl życia: przetworzona wysokokaloryczna i łatwo dostępna żywność, siedzący tryb życia, stres, używki, mała ilość snu, niektóre leki. Rocznie z powodu otyłości lub nadwagi umiera prawie 3 miliony ludzi. Te liczby stale rosną. Ponad 70% Polaków obciążonych jest ryzykiem utraty zdrowia z powodu otyłości.
Otyłość brzuszna
Najgroźniejsza z punktu widzenia zdrowia jest otyłość brzuszna (wisceralna, androidalna, “typu jabłko”). Prowadzi ona do wielu zaburzeń metabolicznych i powikłań chorobowych takich jak:
cukrzyca typu 2 i insulinooporność
zaburzenia wielkości i czynności serca co prowadzi m.in. do nadciśnienia tętniczego
miażdżyca
choroby stawów
dna moczanowa spowodowana wysokim stężeniem kwasu moczowego
zaburzenia hormonalne
kamica pęcherzyka żółciowego
komplikacji ze strony układu oddechowego takie jak zespół bezdechu sennego
Jak ocenić stopień otyłość?
Mamy kilka narzędzi do tego, podstawowy to BMI (ang. Body Mass Index) obliczamy go za pomocą poniższego wzoru (w internecie możecie łatwo znaleźć kalkulatory BMI):
BMI=masa ciała(kg)/wysokość (m)2
Przyjmuje się następujące interpretację wartości BMI:
<18,5 niedowaga
18,5-24,9 norma
25-29,9 nadwaga
30-34,9 otyłość I stopnia
35-39,9 otyłość II stopnia
>40 otyłość III stopnia
Wraz ze wzrostem BMI zwiększa się częstość powikłań metaboliczny. Niestety nie jest to parametr idealny nie uwzględnia zawartości w organizmie innych tkanek niż tłuszczowa. Osoby uprawiające aktywnie sport będą miały sylwetkę bardziej rozbudowaną przez co wskaźnik BMI może wskazywać nadwagę. Nie jest to tkanka tłuszczowa a tkanka mięśniowa. Nie ocenia też on umiejscowienia tkanki tłuszczowej. Trzeba zauważyć ,że najbardziej niekorzystnie na zdrowie wpływa tkanka tłuszczowa brzuszna a tkanka podskórna tłuszczowa jest o wiele mniej groźna.
Innym prostym parametrem oceniającym obecność brzusznej tkanki tłuszczowej jest obwód talii:
dla kobiet norma to poniżej 80 cm, o nadwadze mówimy w przedziale 80- 88 cm otyłość to wartości powyżej 89 cm
u mężczyzn norma to poniżej 94 cm, o nadwadze mówimy w przedziale 94-102 cm otyłość to wartości powyżej 102 cm
Nieco dokładniejszym wskaźnikiem otyłości brzusznej jest wskaźnik talia/ biodra czyli WHR (ang. waist hip ratio). O otyłości brzusznej świadczą wartości tego wskaźnika równe lub większe od 1 dla mężczyzn i równe lub wyższe 0,85 dla kobiet.
No dobrze, a co jeśli mamy nadwagę lub otyłość?
Prawda jest taka, że żadna szybka dieta cud nam tu nie pomoże, a raczej zaszkodzi. Wszelkie metody szybkiego odchudzania są bardzo ryzykowne, oprócz pewnego na sto procent efektu jojo mogą powodować niedobory witamin i składników mineralnych, utratę białka (diety warzywno-owocowe), oraz inne zaburzenia, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci. Najtrwalsze rezultaty, nienarażające organizmu na powikłania daje powolne odchudzanie (0,5-1kg tygodniowo). Najlepsze rezultaty można osiągnąć stosując dietę bogatoresztkową z ograniczeniem tłuszczu i węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Tak na prawdę nie powinna to być dieta wprowadzona na krótko, a zmiana stylu życia.