You are currently viewing Po co Ci nawyki?

Po co Ci nawyki?

Czemu służą nawyki? Nawyki mają nam ułatwić życie. Dzięki nim nie musimy co dziennie zastanawiać się ile łyżek kawy wsypać do filiżanki i czy pić tą kawę w domu czy w pracy. Możemy myjąc zęby planować co będziemy robić w pracy, bo nad myciem zębów już nie musimy myśleć, to nawyk.

Nawyk nie wymaga świadomego zamiaru z naszej strony, wszystko dzieje się automatycznie.

Nawyki są po prostu sprawdzonymi rozwiązaniami nawracających problemów w naszym otoczeniu  

Jason Hreha

Multitasking to mit

Ten automatyzm nawyków ma szczególne znaczenie, jeśli zdamy sobie sprawę, że mózg może rozważać tylko jeden problem na raz. Nie da się zastanawiać nad tym co zjem na śniadanie i co odpowiem na mail od klienta. Multitasking to przeskakiwanie z jednego problemu do drugiego, a nie rozwiązywanie kilku problemów na raz. Niektóre problemy się powtarzają stale. Co zjeść na śniadanie? Ile łyżek kawy wsypać do filiżanki? Najpierw zjeść śniadanie czy ubrać się?  Robisz to codziennie, ale nie musisz codziennie decydować.

Nawyki nie wyczerpują silnej woli.

Nasza silna wola wyczerpuje się w ciągu dnia. Im więcej decyzji mamy do podjęcia, tym szybciej się wyczerpuje. Dlatego wieczorem, po ciężkim dniu trudno nam powstrzymać się przed słodyczami, czy wyjść na spacer. I tu z pomocą przychodzą nawyki. Działasz automatycznie, nie musisz świadomie decydować, planować czy nawet pamiętać. Czy codziennie zapisujesz sobie, przypominasz o tym, żeby umyć zęby? Gdybyś miała zastanawiać się nad każdą czynnością wciągu dnia szybko pojawiłby się paraliż decyzyjny. Kojarzysz jak po szczególnie ciężkim dniu, wieczorem ciężko Ci podjąć choćby najprostszą decyzję? to właśnie paraliż decyzyjny.

Więcej o wyczerpaniu silnej woli możesz posłuchać w tym odcinku podcastu: #19 Dlaczego tak trudno wytrwać na diecie. O wyczerpywaniu się silnej woli.

Czy w nawykach zawsze chodzi o nagrodę?

Żeby wykształcił się nawyk potrzebny jest bodziec i nagroda. To może być pochwała rodzica, przyjemnie uczucie po wykonaniu danej czynności (np. po zjedzeniu czekolady). W fazie wprowadzania nawyki potrzebują nagrody. Kiedy nawyk „wchodzi nam już w krew” ta nagroda już nie jest konieczna. Wystarczy sam bodziec.

Nawyki-podsumowanie

Nawyki mają nam ułatwić życie, tak by nie zastanawiać się nad każdą czynnością. To sprawdzone rozwiązanie na nawracające problemy. Warto wprowadzać je świadomie by nasze życie było lżejsze.

O tym jak nawyki kształtują naszą tożsamość i na odwrót możesz przeczytać tu

Dodaj komentarz