You are currently viewing Postanowienia noworoczne. Zacznij od DLACZEGO.

Postanowienia noworoczne. Zacznij od DLACZEGO.

Pamiętasz swoje postanowienia noworoczne na 2022? Schudnąć, biegać, podróżować? Jeśli większość z nich jest nadal w strefie marzeń to koniecznie czytaj dalej!

Zaczynaj z wizją końca.

S. Covey

Zanim zaczniesz wprowadzać w życie postanowienia noworoczne zastanów się po co to chcesz zrobić. Dlaczego to jest dla Ciebie ważne? Co to Ci da?

Niezależnie czy to wyjazd do Hiszpani, awans w pracy czy bieganie. Inaczej stwierdzisz, że w sumie wakacje u rodziców na wsi też są ok. A ta praca w sumie nie jest najgorsza.

Wstawanie codziennie o 6 rano, żeby pobiegać to niezbyt inspirujące postanowienie noworoczne

Zbyt często skupiamy się na tym co zrobimy i jak to zrobimy, a zapominamy dlaczego. Będę biegać 3 razy w tygodniu, będę uczyć się 5 słówek codziennie, nudy!

Dlaczego?

Odpowiedz sobie na to pytanie i połącz to z tym co myślisz o świecie, z tym w co wierzysz.

Na przykład, jeśli myślisz, że podróżowanie to nie tylko podziwianie widoków, ale też poznanie kultury danego kraju, a to jest możliwe dzięki znajomości języka, łatwiej będzie Ci siąść do nauki.

Jeśli jedną z najważniejszych wartości jest dla Ciebie zdrowie. I uważasz, że będąc zdrowym możesz w pełni cieszyć się życiem, podróżować, osiągać sukcesy. Wtedy realizacja takiego postanowienia noworocznego jak zdrowsze odżywiania, regularna aktywność będzie łatwiejsze.

Logiczne argumenty mogą nie wystarczyć by zrealizować postanowienia noworoczne

Możesz usłyszeć milion argumentów jak bieganie czy pływanie świetnie wpływa na zdrowie i jak zdrowie jest ważne, ale powiesz, że to nie dla mnie, nie czuję tego. Tu chodzi o coś więcej, o to w co Ty wierzysz, o Twoje przekonania. Odpowiedz na pytanie dlaczego chcę to zrobić musi być połączona z Twoją wizją szczęścia, sukcesu, zadowolenia.

Dlaczego odnosi się do wartości, którymi kierujesz się na co dzień

Jeśli jedną z Twoich wartości jest niezależność finansowa, to łatwiej będzie Ci realizować postanowienia noworoczne związane z awansem w pracy czy oszczędzaniem niż te związane ze zdrowiem. Ale jeśli połączysz wysypianie się, aktywność i dietę z lepszym funkcjonowaniem, większą kreatywnością, energią (do pracy) to Twoja motywacja do realizacji tych celów wzrośnie. Kluczowe pytanie: dlaczego chcesz to zrobić, co to Ci da?

Każdy z biegaczy, których spotkasz o 6 rano w parku może mieć inną odpowiedz na pytanie dlaczego to robi. Najważniejsze, żeby była zgodna z jego wartościami i jego wizją.

Masz już swoje DLACZEGO?

Poznaj też 30 pomysłów na zdrowe postanowienia noworoczne.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz