You are currently viewing Zmieniaj nawyki świadomie

Zmieniaj nawyki świadomie

Czy wszystkie Twoje nawyki są dobre dla Ciebie, czy wprowadzasz je świadomie? Czy Twoje nawyki sprawiają, że stajesz się tym kim chcesz być? Dziś porozmawiamy czym są świadome nawyki.

Nawyki są czepliwe

Nawyki uczepiają się nas jak rzep psiego ogona. Często nie jesteśmy świadomi, że właśnie tworzy nam się jakiś nowy nawyk. Wracasz z pracy zmęczona bardziej niż zwykle, więc kładziesz się chwilę na kanapie by odpocząć, odpalasz serial. Następnego dnia to samo (kończycie właśnie duży projekt, pracy jest dużo, termin goni). I tak przez kilka dni, tydzień, dwa… I tak z przyzwyczajenia robisz to, nawet w te dni gdy nie jesteś bardzo zmęczona. Widzisz kanapę, pilot do telewizora i kładziesz się. Powoli tworzysz nawyk.

nie musisz być świadoma sygnału by uruchomić nawyk

Pilot od telewizora przy kanapie, filiżanka kawy (obok, której zaraz ląduje ciasteczko), telefon na biurku (nawet nie wiesz kiedy po niego sięgasz i przeglądasz Facebooka). Są też dobre nawyki, jak mycie zębów. Może książka na stoliku nocnym, może jabłko na biurku. Najczęściej nie jesteśmy świadomi sygnałów w naszym otoczeniu uruchamiających nawyk. Dlatego tak trudno coś zmienić. O tym jak duże znaczenie ma otoczenie możesz przeczytać w tym artykule: Samokontrola.

Świadome nawyki

Zanim ruszysz w wir zmian, zatrzymaj się na chwilę. Pierwszy krok do zmiany nawyku to zauważenie go. Przez kilka dni przyglądaj się temu co robisz codziennie. Co z tego jest nawykiem? Jak często działasz na autopilocie. To ćwiczenie wymaga uważności i skupienia na tu i teraz. James Clear, autor „Atomowych nawyków” zachęca do zrobienia listy codziennych nawyków, począwszy od wstania z łóżka. Kiedy już będziesz mieć taka listę, zastanów się, które z tych nawyków są korzystne dla Ciebie, które są neutralne, a które niekorzystne. Zadaj sobie pytanie: czy ten nawyk pomaga mi stać się takim człowiekiem jakim chcę być?

Bądź obserwatorem nawyków, bez krytyki

Nie zmieniaj nic na razie, chodzi o zorientowanie się w sytuacji. Obserwuj co Ci służy, a co nie, bez krytyki. Jeśli co rano jesz ciastko, tylko się temu przyjrzyj, zauważ to. To świadomość, zauważanie nawyku jest najważniejszym krokiem.

Nazwij głośno złe nawyki

Działając na autopilocie nie zastanawiamy się nad konsekwencjami naszych nawyków. Nazwij to co robisz, by robić to bardziej świadomie. Przypomnij sobie konsekwencje tych nawyków. Niech staną się bardziej realne. My znamy te konsekwencje, ale w momencie nawyku działamy na autopilocie, nie zastanawiamy się. Świadomość to pierwszy krok do zmiany.

Sekret zmiany to świadome nawyki

Jedz to ciastko, siedź na tej kanapie, ale niech to będzie świadomy wybór. Zapisz konsekwencje dobrych i złych nawyków i świadomie wybieraj.

Więcej o nawykach dowiesz się słuchając mojego podcastu: LŻEJ Z PANIĄ JAGLANKĄ

Dodaj komentarz