You are currently viewing Wdzięczność
wdzięczność

Wdzięczność

Będę szczęśliwa, kiedy zmienię pracę, schudnę, będę mieć męża…

Jeśli teraz nie jesteś szczęśliwa choć trochę, nie będziesz jak schudniesz itd. Nie czekaj na lepsze czasy, zobacz jak dużo dobrego dzieje się wokół Ciebie, jak dużo masz. To właśnie sekret wdzięczności.

W codziennym życiu wyraźnie widać, że to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność – szczęśliwymi.

david steindl-rast

Przyzwyczailiśmy się do cudów, które nas otaczają. Jak łatwo przestać dostrzegać dobre rzeczy wokół wyraźnie widać na wakacjach. Luksusowy hotel, baseny, słońce cieszą tylko pierwszego dnia, a potem… wracamy do narzekania. Nowy dom, samochód, ładna pogoda, szybko o tym zapominamy.

Czym jest wdzięczność?

Wdzięczność to uczucie uznania za otrzymane dobro. To świadomość bycia obdarowanym i bycie zadowolonym z tego co już posiadamy lub co nas spotyka.

Wdzięczność pozwala skupić się na pozytywach, dostrzec jasne strony. Jest przeciwieństwem narzekania i niezadowolenia.

Wdzięczność to też uważność, a raczej nie ma wdzięczności bez zatrzymania się i rozejrzenia się dookoła. W codziennym pędzie trudno dostrzec dobre rzeczy wokół. Tak pędząc możesz przegapić najszczęśliwszy czas w swoim życiu.

Pamiętasz jak będąc dzieckiem, zachwycałaś się wszystkim wokół? Dziś znów znajdź w swoim otoczeniu coś cudownego – może być to uśmiech ukochanego, piękna roślina, spokojna chwila w samotności.

Serce, które dziękuje, jest szczęśliwe, ponieważ człowiek nie może jednocześnie czuć wdzięczności i nieszczęścia.

douglas wood

Niektórzy mówią, że przyciągamy to o czym myślimy. Nie wiem czy tak jest. Wiem natomiast, że będąc w ciąży, wszędzie widziałam ciężarne kobiety, a myśląc o dobrych rzeczach wokół widzę ich coraz więcej.

Jak zacząć praktykę wdzięczności?

Najprościej jak się da. Zacznij od jednej rzeczy/osoby/wydarzenia/zjawiska, za które możesz być dziś wdzięczna. Możesz myśleć o tym idąc do pracy, biorąc prysznic czy kładąc się spać, nie musisz przeznaczać no to dodatkowego czasu. Możesz założyć dzienniczek lub tylko pomyśleć o tym na koniec dnia.

To kilka przykładów, za co możesz być wdzięczna:

  • dach nad głową
  • słońce, a może deszcz, który podlewa Twój ogród?
  • fałdki na brzuchu, bo to znaczy, że masz co jeść
  • bałagan w pokoju dzieci, bo to znaczy że mają szczęśliwe dzieciństwo
  • przyjaciółka, z którą możesz zawsze wyskoczyć na kawę

Na początku może to wydawać się dziwne, nienaturalne (w końcu przywykliśmy raczej do narzekania). Im częściej będziesz to robić, tym więcej będziesz rzeczy zauważać. I nagle może się okazać, że masz całkiem udane życie.

Wdzięczność może sprawić, że życie będzie lżejsze. A Ty poczujesz się wyjątkowa, obdarowana przez Boga/ Wszechświat. Wydaje się, że żeby być szczęśliwym musi wydarzyć się coś niezwykłego, tymczasem wystarczy zauważyć cuda wokół. To niesamowita jak taka prosta praktyka wprowadza pozytywne emocje i jak pokazują badania naukowe, zwiększa poziom szczęścia aż o 25%.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię.

„Kiedy jesteś wdzięczny, znika strach, a pojawia się obfitość…”

anthony robbins

Dodaj komentarz