You are currently viewing Witalność

Witalność

Trochę się zasiedzieliśmy w domach na tej kwarantannie, nie wiedzieć jak już prawie minęła wiosna. Czy jesteś gotowy/gotowa na lato? Co zrobić by odzyskać energię?


Oto kilka wskazówek:


Na dzień dobry woda z sokiem z cytryny


Warto ten nawyk wprowadzić na co dzień. Woda z sokiem z cytryny pita rano na czczo doskonale nawadnia, wspomaga trawienie, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Pamiętaj, aby była to woda przynajmniej o temperaturze pokojowej lub cieplejsza. Nie zapominaj o wodzie także wciągu dnia. Wypijaj minimum 1,5 litra dziennie.


Oddech / medytacja


Od czasów starożytnych to oddech jest uznawany ze skuteczny uspokajacz umysłu. Ta praktyka relaksuje również ciało. Ważne, aby prawidłowo oddychać. Połóż się na podłodze, ułóż jedną rękę na brzuchu, a drugą na piersi. Oddychaj. Która ręka się unosi? Jeśli twój brzuch unosi się i opada, a klatka piersiowa praktycznie się nie rusza, to świetnie. Jeśli jest odwrotnie, zmuś swój brzuch do pracy. Kiedy już opanujesz oddech przeponą w pozycji leżącej wstań i oddychaj w ten sposób na stojąco. Ćwiczy tak stojąc na światłach czy w kolejce. W sytuacjach stresowych często nasz oddech spłyca się i ogranicza do ruchów klatki piersiowej, przez co organizm jest słabiej dotleniony, a oddech jeszcze przyspiesza wzmagając nerwowość. W takich sytuacjach warto pamiętać o oddychaniu przeponą. Oddech jest również podstawą medytacji. O korzyściach płynących z medytacji jeszcze napiszę 🙂


Odżywienie


Jesteś tym co jesz. Koniec wiosny i początek lata to świetny czas na wzbogacenie swojej diety o warzywa i owoce. To właśnie witaminy i przeciw utleniacze zawarte w nich pomogą Ci odzyskać siłę i witalność. Dodatkowo zapobiegają starzeniu się skóry. To one powinny być podstawą diety (spójrz na Talerz harwardzki). Dla osób, które mają problem ze zwiększeniem ilości warzyw i owoców w diecie polecam zacząć od koktajli i smoothie (tu możesz pobrać pdf z prostymi przepisami na koktajle). Bo zdrowie zaczyna się na talerzu!


Ruch na co dzień


To właśnie aktywność fizyczna pobudza nasz organizm do działania. Czy wiesz, że nasz organizm po wysiłku fizycznym przez dwa kolejne dni jest zaktywowany. Co to oznacza? Po prostu lepiej funkcjonuje każda komórka naszego ciała! Szybki spacer, rower, wyjście do lasu czy bieganie to świetny sposób na odzyskanie siły, taka aktywność dotlenia cały nasz organizm i dodatkowo uspokaja umysł. Znajdź taką aktywność, które nie tylko wzmocni twoje ciała, ale także wywoła pozytywne emocje. Czasami wystarczy zamiast windy wybrać schody, wysiąść przystanek wcześniej, pożyczyć od dzieci hula-hop 😉


Zadbaj o sen


To w czasie snu nasz organizm się regeneruje. Tylko dobry jakościowo sen pozwoli nam tryskać energią przez cały dzień. Aby lepiej się wyspać na godzinę przed snem wyłącz telewizor i komputer, odłóż telefon. Przewietrz sypialnię, zrelaksuj się np. w kąpieli. Twój sen powinien trwać od 6 do 9 godzin.


Uśmiechnij się


Śmiech to zdrowie! Uśmiech dodaje energii i poprawia humor. To najlepszy prezent, który nic nie kosztuje. Uśmiechnij się rano do lustra, a zobaczysz, że dzień będzie od razu lepszy! To działa.


Tych kilka małych zmian pozwoli Ci znowu poczuć moc!


Dodaj komentarz