You are currently viewing Wywiad z panią trycholog

Wywiad z panią trycholog

Moim gościem jest dzisiaj Magdalena Plichta,edukator, coach, dietetyk i trycholog. Poznałyśmy się na studiach dietetycznych.  Magda działa pod marką INSIDE, która łączy te wszystkie aspekty.

Przeczytajcie na początek co Magda sama pisze sobie:

Na przestrzeni lat kwalifikacje, które uzyskałam, jak również wykonywana praca zawodowa dotyczy obszarów związanych z funkcjonowaniem człowieka na różnych etapach życia. Bliskie mi obszary, to w tej chwili głównie doradztwo zawodowe, coaching, ale też dietetyka i trychologia. Jest tu m.in. rozwijanie, profilaktyka, wzmacnianie, motywowanie, wspieranie. Sama przy tym się uczę i wzbogacam doświadczenie. Zdarzają się też sytuacje, gdy w jednym działaniu łączę elementy z kilku obszarów. Pracuję indywidualnie z drugim człowiekiem, na lekcjach z dziećmi i młodzieżą, jako trener prowadzę warsztaty i szkolenia. Wspaniale jest też towarzyszyć ludziom na drodze ich zmiany, rozwoju i obserwować, jak efektywnie realizują swoje cele m.in. z moim coachingowym wsparciem.

Ważne jest dla mnie praktyczne podejście do tematów.

Dziś rozmawiamy głównie o odżywianiu i włosach, więc – każdy kęs przyczynia się do tego jak czujesz się w swojej skórze i jak wyglądasz – ma wpływ na Twoje zdrowie i piękno. To naturalne, że jemy i że codziennie używamy kosmetyków (również do włosów) dbając o swoje ciało. Zachęcam, aby do tego podejść bardziej kompleksowo, aby z powierzchni skóry sięgnąć głębiej – INSIDE, aby zwrócić większą uwagę na to, czym karmisz komórki swojego ciała, co także ma wpływ na włosy. Każdy dzień daje Ci możliwość kolejnego kroku ,,for health & beauty” (tak często podpisuję potrawy zamieszczane na swoim profilu FB ).

A teraz weź świadomy, głęboki wdech nosem i powoli wypuszczaj powietrze ustami. Powtórz to kilka razy – właśnie pięknie dotlenił się Twój mózg dla zdrowia i jasności myślenia.

Po tym wstępie zapraszam do przeczytania wywiadu.

Co dobrego dzisiaj jadłaś?

Carpazzio z buraka.

Możesz zdradzić przepis?

3 średniej wielkości buraki gotowane lub pieczone (smaczniejsze!)

biały ser kanapkowy lub feta

dużo zieleniny (rukolo, roszponka,szpinak)

pestki dyni lub słonecznika

Wystudzone buraki ścieram na tarce lub kroje na cienkie plasterki, które rozkładam na półmisku. Polewam je dressingiem (miód, cytryna, oliwa w proporcji „na smak”). Na to pokrojony w kostkę biały ser sałatkowy lub feta. Następnie dużo zieleniny: roszponka lub rukola, przemycam też trochę drobnokrojonego jarmużu (bo ma duuużo dobrego w sobie) i lekko prażone na suchej patelni pestki dyni, aby jeszcze zwiększyć ilość witamin i minerałów w potrawie.

 Czym zajmuje się trycholog? Jak przebiega wizyta u trychologa? Czego można się dowiedzieć na takiej wizycie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie rozpocznę od wyjaśnienia, czym jest trychologia.

To dziedzina nauki, która zajmuje się przede wszystkim diagnozą oraz analizą stanu skóry głowy i włosów, ich kuracją jeśli zachodzi taka potrzeba, jak również właściwą pielęgnacją.

Aby prawdziwie pomóc trycholog przeprowadza specjalistyczny wywiad, który ma na celu zdiagnozowanie przyczyny problemu, dopełnieniem jest trichoskopia – bezinwazyjne badanie skóry głowy i włosów przy użyciu mikrokamery trychologicznej. To badanie bardzo wiele pokazuje i uświadamia. Jestem związana m.in. z edukacją, stąd ten wymiar jest dla mnie ważny, w prosty i obrazowy sposób pokazuję i wyjaśniam (tak jak wspaniale nauczyła mnie tego moja mentorka, znana i ceniona w Polsce trycholog Ilona Junga) ważne w danej sytuacji kwestie, a podczas omawiania zaleceń do domu konkretnie instruuję klienta co i jak ma robić, aby zwiększyć skuteczność kuracji, czy pielęgnacji. Bliski jest mi coaching, stąd skupiam się też na prawdziwej obecności dla drugiego człowieka, rozumieniu Go, wsparciu, bo gdy komuś nadmiernie wypadają włosy i np. przy myciu ,,wyciąga je garściami” – jest to sytuacja niezwykle trudna szczególnie dla nas kobiet. Doświadczenie pokazuje, że wyjaśnienie na schemacie pewnych mechanizmów wprowadza więcej spokoju, a ten razem z cierpliwością jest w trakcie kuracji trychologicznej bardzo potrzebny, aby z powodu problemów ,,włosowych” nie rwać sobie włosów z głowy.

Najczęstsze problemy, z jakimi przychodzi się do trychologa, to wspomniane nadmierne wypadanie włosów, łysienie, łupież, łojotok, czy swędząca i wrażliwa skóra głowy. Jeśli zachodzi konieczność kieruje się klienta na badania oraz do określonych lekarzy specjalistów i oczywiście monitoruje sytuację.

Dlaczego zajęłaś się trychologią?

Do trychologii zaprowadziła mnie dietetyka. Te dwa obszary mają wiele wspólnego. Prowadząc konsultacje trychologiczne zamierzam teraz włączać zalecenia żywieniowe, mając dodatkowo na uwadze indywidualną sytuację zdrowotną danej osoby. Zestawienie trychologii z dietetyką i coachingiem daje w mojej opinii bardziej kompleksowe podejście. Z kolei, gdy np. prowadzę prelekcje, czy warsztaty dotyczące odżywiania – odnoszę się również do kwestii włosów oraz stawiam pytania służące zmianie i rozwojowi. Podejmuję tematy z szerszej perspektywy. To pokazuje uczestnikom, jak wiele elementów jest ze sobą powiązanych.

Co jest potrzebne włosom, aby rosły? Co jeść aby mieć piękne włosy?

Aby rosły i aby nie tracić ich w niepokojącym nadmiarze? SPOKÓJ, dbanie o dobrą kondycję zdrowotną. Trzeba pamiętać, że wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Włos rośnie kilka lat i wypada, a na jego miejsce rośnie nowy. Problem pojawia się, gdy włosy wypadają nadmiernie lub gdy na miejscu ,,starych” nie rosną nowe.

Włosy potrzebują zbilansowanej diety. Składniki odżywcze z pokarmów dostarczane są wraz z krwią do tzw. brodawki, w której włos bierze swój początek. Jeżeli codziennie dostarczamy wraz z pożywieniem odpowiednią porcję witamin, minerałów i antyoksydantów – będzie to miało wpływ również na odżywienie brodawki włosa. To szeroki temat, na pewno pamiętajmy o warzywach, owocach, orzechach, ziarnach, wodzie.

Dlaczego włosy wypadają? Jak temu zapobiec?

Włosy są bardzo wrażliwym wskaźnikiem stanu zdrowia organizmu, a ich nadmierne wypadanie często jest wierzchołkiem góry lodowej oraz echem słyszanym, a raczej widzianym po kilku miesiącach od zadziałania czynników uszkadzających. Wpływają one na cykl wzrostu włosa, wywołują nadmierne wypadanie lub łysienie. Najczęstsze (ale nie jedyne) to:

wahania hormonalne, m.in. androgenów, hormonów tarczycy

stres – silny i nagły lub długotrwały

stosowanie niektórych leków

wysoka gorączka

wybrane przewlekłe choroby

niedoborowe diety.

Aby włosy przestały wypadać potrzeba przede wszystkim, aby przestały działać czynniki uszkadzające. W zależności od potrzeby należy zadbać o zdrowie, właściwy poziom hormonów, emocje, czy odżywianie. Kluczowe jest tu ustalenie przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

Im szybciej będą znalezione, włączone zostanie leczenie (jeśli trzeba) i organizm osiągnie równowagę, tym kuracja trychologiczna przyniesie lepsze efekty, a włosy nabiorą blasku i siły.

Taka odbudowa nie dzieje się z dnia na dzień. Tu potrzeba czasu i cierpliwości, więc nie należy zwlekać z konsultacją.

Jak dbać o skórę głowy? Co robić, aby włosy nie przetłuszczały się?

Pamiętajmy, że szampon dobiera się głównie do skóry głowy. Trycholog robi to w odpowiedzi na problemy skóry zasygnalizowane przez klienta i widoczne w obrazie mikrokamery. Jeśli ktoś myje włosy wieczorem, to należy je dobrze dosuszyć, szczególnie tuż przy skórze. W przeciwnym razie sprzyjamy m.in. ich przetłuszczaniu się i powstawaniu łupieżu.

Kilka pytań od moich czytelników

Dlaczego włosy się elektryzują? Jak temu zapobiec?

Na elektryzowanie się włosów mogą mieć wpływ różne kwestie, np. nieodpowiedni grzebień, czy szczotka, zła pielęgnacja – brak nawilżania włosów, czy noszenie czapek ze sztucznych włókien. To sprawa bardzo indywidualna. Jeśli komuś dokucza elektryzowanie się włosów szczególnie zimą – watro zadbać m.in. o szczotkę z naturalnym włosiem lub drewnianą. Do tego wsparciem będą nawilżające kosmetyki trychologiczne.

Jak określić porowatość włosów i jak dobrać olejki do włosów?

Trycholog widzi porowatość podczas badania mikrokamerą. Olejki zabezpieczają przed odparowaniem wilgoci, która jest we włosach. Olejowanie staje się coraz bardziej popularne, przeprowadza się je przed myciem i jest jednym z dodatkowych elementów pielęgnacji włosów. Należy przede wszystkim zadbać o podstawy, czyli właściwe mycie z odpowiednio dobranymi produktami w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu skóry głowy i włosów.

Do najbardziej wymagających, wysokoporowatych włosów (często są to włosy suche, kręcone) sprawdzą się oleje wielonienasycone: z krokosza barwierskiego, lniany, z pestek dyni, z orzechów włoskich, z kiełków pszenicy, słonecznikowy, z pestek winogron. Oczywiście, nie wszystkie jednocześnie. Nieraz kobiety dobierają najlepszy dla siebie olejek metodą prób i błędów. To kwestia indywidualna.Bardzo ważne jest dla mnie, aby w dzisiejszym ,,chemicznym” świecie używać wysokiej jakości organicznych produktów spożywczych, kosmetycznych, trychologicznych. Mam więc zaprzyjaźnionych rolników, jak i sprawdzone, bezpieczne marki.
 

Czy jak ktoś ma cienkie i rzadkie włosy to musi się z tym pogodzić?

Są tu różne zależności, warto doprecyzować indywidualną sytuację klienta podczas konsultacji i sprawdzić stan skóry głowy i włosów za pomocą trichoskopii.

 

I ostatnie pytanie. Gdzie można Cię znaleźć?

Po telefonicznej lub mailowej rezerwacji miejsca i terminu:

– Gdańsk Wrzeszcz (środy), ul. Chrzanowskiego 21

– Kartuzy

Kontakt: 500-624-323 mojastrefazmiany@wp.pl

Warto śledzić na Facebooku mój profil Magda Plichta. Działania z bliskich mi obszarów układam w ciekawą całość pod nazwą INSIDE (bo wiele ważnych spraw, ale też możliwości ma swoje miejsce lub początek w naszym wnętrzu). Niebawem zamieszczę tam więcej informacji. Na moim profilu można też znaleźć np. propozycje zdrowych dań, artykuły dotyczące wspierania odporności organizmu.

 

udostępnij
Zapraszam na kurs zmiany nawyków , dzięki któremu wprowadzisz postanowienia noworoczne w życie bez probłemów. Zapisz sie juz dziś, zaczynamy 1 stycznia!

Dodaj komentarz