Pomiar poziomu glukozy we krwi jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych. Pomaga w diagnostyce cukrzycy. Powinniśmy wykonywać go przynajmniej raz do roku. To ważne, bo:
Przeciętny Polak spożywa ponad 50 kg cukru rocznie to prawie 30 łyżeczek dziennie podczas gdy norma to 10 łyżeczek.
Kiedyś mówiło się o tym że cukier krzepi dziś wiemy już, że tak nie jest dodatkowo nadmiar cukru w diecie jest bardzo szkodliwy:
– przyspiesza proces starzenia się skóry
– osłabia wzrok
– zwiększa wypadanie włosów
-zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2
– powoduje próchnicę – przyczynia się do otyłość
– zaburza gospodarkę hormonalną
– obniża odporność
– pobudza komórki nowotworowe do wzrostu
– u dzieci może powodować zaburzenia koncentracji
Co zrobić, gdy poziom glukozy we krwi jest nieprawidłowy?
Po pierwsze udać się do lekarza, jak z każdym niepokojącym wynikiem badań!
Co możesz zrobić, żeby poprawić wyniki?
Dobra wiadomość jest taka, że całkiem dużo.
-rezygnuj ze słodyczy, słodkich napojów i przekąsek, które powodują duże wahania glukozy we krwi i wpływają niekorzystnie na gospodarkę węglowodanową
-jedz regularnie, 4 lub 5 posiłków w odstępach 3-4 godzin, o stałych porach. Regularne posiłki zmniejszą wahania poziomu glukozy we krwi.
-zrezygnuj z białego pieczywa i oczyszczonych kasz na rzecz produktów pełnoziarnistych, brązowego ryżu. Pełnoziarniste produkty dzięki obecności min. błonnika stopniowo uwalniają energię, dzięki czemu nie zabraknie Ci siły, aż do następnego posiłku. A Twój organizm z łatwością poradzi sobie z węglowodanami uwalnianymi stopniowo.
– nie zapomnij o aktywności fizycznej, min. 3x w tygodniu 30 min, możesz zacząć od spacerów czy jazdy na rowerze. Ważne, żeby aktywność była dostosowana do twojej aktualnej sprawności fizycznej. Jeśli do tej pory byłeś mało aktywny, zacznij od krótkich spacerów, stopniowo możesz zwiększać dystans lub intensywność (np. marszo-bieg) . Ruch niesamowicie wpływa na metabolizm cukru w organizmie. Poprawia też wrażliwość komórek na insulinę (hormon odpowiedzialny za metabolizm glukozy).